W wielu przedsiębiorstwach, niezależnie od branży jaką reprezentują, magazynowanie jest istotną częścią ich działalności. Optymalne zorganizowanie przestrzeni do przechowywania towarów czy wyrobów jest koniecznością. Należy zatem zadbać o funkcjonalne, praktyczne i ergonomiczne rozwiązania, które będą ułatwiać wygodne korzystanie z magazynu. Niezbędnym wyposażeniem takich obiektów są systemy regałów magazynowych. Aby w pełni spełniały swoją rolę powinny one charakteryzować się określonymi cechami. Jedną z nich jest wytrzymałość. Co zatem wpływa na wytrzymałość regałów magazynowych i jakie normy bezpieczeństwa powinny spełniać?
Z jakich materiałów wytwarza się regały magazynowe?
Na wytrzymałość regałów magazynowych wpływa kilka czynników. Podstawowym jest oczywiście materiał, z którego są wykonane oraz konkretne rozwiązania konstrukcyjne zastosowane podczas produkcji. Stal, a właściwie taśmy stalowe to główny materiał, z którego wytwarza się regały magazynowe. Warto, aby był on wysokiej jakości, ponieważ od tego w ogromnym stopniu zależy wytrzymałość całej konstrukcji, a co za tym idzie bezpieczeństwo jej późniejszego użytkowania. Producenci regałów powinni zatem stosować stal pochodzącą wyłącznie od sprawdzonych i certyfikowanych dostawców. Ze wspomnianych taśm stalowych powstają takie komponenty jak słupy, belki, elementy wzmacniające, szyny, które składają się na całość konstrukcji regałów magazynowych. Kolejnym etapem jest odpowiednie zabezpieczenie jej przed korozją. W tym celu stosuje się cynkowanie, malowanie lub lakierowanie. Tak przygotowane elementy systemu składowania dostarczane są do hali magazynowej w celu ich montażu.
Czy montaż regałów magazynowych może wpływać na ich wytrzymałość?
Proces montażu regałów magazynowych ma kluczowy wpływ na ich wytrzymałość, stabilność, a co za tym idzie na bezpieczeństwo eksploatacji. W zależności od wielkości całej instalacji i stopnia jej skomplikowania, przedsięwzięcie może zająć od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Aby mieć pewność poprawnie i profesjonalnie wykonanego montażu należy korzystać z usług sprawdzonych firm, takich jak Orson z Warszawy, która specjalizuje się w montażu regałów magazynowych różnego typu.
Okresowe badania techniczne regałów magazynowych
Wiemy już, że wytrzymałość regałów magazynowych opiera się na wysokiej jakości materiału użytego do stworzenia konstrukcji oraz od profesjonalnego i precyzyjnego montażu. Jednak o bezpieczeństwo ich eksploatacji należy dbać nieustannie. W ocenie aktualnego stanu, prawidłowych oznaczeń nośności, stabilności i wytrzymałości systemów przechowywania w magazynach pomagają regularnie przeprowadzane okresowe badania techniczne. Warto wspomnieć, że dopuszczalne obciążenie regałów powinno być określone w dokumentacji dostarczonej przez producenta. Jeśli regał nie posiada odpowiednich dokumentów nośność półek powinien obliczyć uprawniony do tego celu konstruktor.