Regały metalowe cechuje duża trwałość i odporność na zniszczenia. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju konstrukcje wraz z upływem czasu nie mogą ulegać osłabieniu. Przyczyn ich destabilizacji może być kilka. Najbardziej znane są jednak uszkodzenia spowodowane nieprawidłową eksploatacją. Zaniedbania w zakresie przeglądów technicznych, uderzenia wózkami widłowymi lub nieodpowiednie warunki panujące w magazynie to tylko niektóre powody wskazujące na konieczność naprawy np. poprzez wzmocnienie konstrukcji regałów.
Na czym polega wzmocnienie konstrukcji regałów metalowych?
Konstrukcje regałów metalowych wzmacnia się na różne sposoby, np. łącząc kilka regałów wolnostojących lub mocując je do ściany. W ofercie serwisu regałów magazynowych naszej firmy Orson znaleźć można też m.in. wzmocnienie regałów poprzez zastosowanie tzw. plomb usztywniających. Tego rodzaju elementy stosuje się po to, by przenosić na nie obciążenia regału w miejscach, gdzie doszło do mechanicznego uszkodzenia lub wypaczenia konstrukcji. Plomby mają za zadanie ustabilizować regały oraz utrzymać ich nośność. Dzięki nim istotnie można przedłużyć żywotność konstrukcji oraz odłożyć w czasie konieczność wymiany konkretnego elementu.
Warto przy tym pamiętać, że nie w każdym przypadku założenie plomby zda egzamin. Jeżeli uszkodzenie regału jest rozległe, samo wzmocnienie będzie niewystarczające. Czasem konieczna jest również modernizacja systemu kotwienia, zabezpieczenie konektorów belek lub wzmocnienie systemów ochronnych. Niekiedy lepszym rozwiązaniem jest też wymiana zniszczonego fragmentu konstrukcji na nowy. Ocenę, czy dany regał nadaje się do wzmocnienia, czy też nie, warto jednak pozostawić specjalistom. Tylko powierzenie naprawy fachowcom da gwarancję dalszej bezpiecznej eksploatacji regałów.