Przechowywanie towarów wymaga odpowiedniej powierzchni oraz właściwego wyposażenia, w zależności od rozmiarów, masy i ilości składowanych produktów. W przypadku firm zajmujących się działalnością produkcyjną oraz obsługą logistyczną najczęściej wykorzystywane są regały magazynowe. Umożliwiają one zgromadzenie na niewielkiej przestrzeni dużej ilości ładunków umieszczanych piętrowo na konstrukcjach, które liczą nawet po kilkanaście metrów wysokości. Takie rozwiązanie sprawdza się tylko tam, gdzie ze względu na skalę i tempo przepływu towarów zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową jest wysokie, a czas, w jakim ładunek musi zostać wyekspediowany niezwykle krótki. W wielu przypadkach montaż regałów paletowych będzie jednak niecelowy i znacznie lepiej sprawdzą się regały półkowe. Z taką sytuacją mamy często do czynienia w sklepach czy niewielkich hurtowniach. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom regałów, które mogą być używane w placówkach handlowych i zobaczmy, które z nich mogą sprawdzić się najlepiej w określonych okolicznościach.
Regały magazynowe a potrzeby placówek handlowych
Zapotrzebowanie na powierzchnię przeznaczoną do składowania towarów w placówkach handlowych jest ściśle związane z ich wielkością i specyfiką sprzedawanego asortymentu. W przypadku sklepów wielkopowierzchniowych podręczne magazyny są zwykle dość duże, a ilość magazynowanych towarów znaczna. Ze względu na znaczny wolumen sprzedaży i konieczność zapewnienia pełnej dostępności produktów w takich sytuacjach w sklepach często wykorzystuje się typowe rozwiązania stosowane w branży logistycznej i decyduje się na zainstalowanie odpowiedniej ilości regałów paletowych.
Podobne rozwiązanie jest wybierane wówczas, gdy sprzedawane towary są dużych rozmiarów albo ich masa jest spora. Z takim podejściem mamy często do czynienia w placówkach, które zajmują się sprzedażą materiałów budowlanych czy wszelkiego rodzaju akcesoriów wykończeniowych. Podobnie rzecz ma się w sklepach ogrodniczych i oferujących meble do samodzielnego montażu lub sprzęt RTV i AGD.
Placówki handlowe prowadzące działalność na mniejszą skalę lub oferujące produkty o niewielkiej masie i wielkości w większości przypadków nie mają potrzeby gromadzenia tak dużej liczby towarów. Takie działanie mogłoby być w ich przypadku nie tylko nieopłacalne, ale wręcz ryzykowne. Do przechowywania zupełnie wystarczają w takim przypadku regały półkowe.
Wielką zaletą stosowania regałów półkowych jest to, że mogą one być obsługiwane ręcznie. Nie ma więc potrzeby używania stosunkowo drogich i wymagających dodatkowej ilości miejsca wózków widłowych. Ma to duże znaczenie, jeśli niezbędny jest szybki dostęp do niewielkiej ilości jednorazowo pobieranych towarów. Takie regały znakomicie sprawdzają się przy przechowywaniu ładunków w opakowaniach zbiorczych, np. pudłach kartonowych, jak i tych, które są składowane w formie, w jakiej trafiają do klienta, np. w plastikowych blistrach, tubach, czy po prostu luzem.
Regały magazynowe, które znajdą zastosowanie w sklepach mogą sprawdzić się również w niektórych hurtowniach, warsztatach czy firmach usługowych i produkcyjnych. Będą przydatne zwłaszcza tam, gdzie ważna jest możliwość dopasowania regału zarówno do nietypowych rozmiarów przechowywanych przedmiotów, jak i ich masy. Wiele regałów półkowych sprawdzi się przy magazynowaniu dokumentacji papierowej gromadzonej w biurach, czy środków czystości i materiałów biurowych wykorzystywanych w niemal każdej firmie.
Regały magazynowe do sklepów a specyfika sprzedawanych towarów
Regały półkowe charakteryzują się znacznymi możliwościami, jeśli chodzi o rodzaj składowanych przedmiotów i dostęp do nich. Dostępne są zarówno regały jednopoziomowe, które mogą być obsługiwane bezpośrednio, jak i wielopoziomowe wyposażone w podesty, sprawdzające się m.in. przy składowaniu bardzo dużej liczby niewielkich przedmiotów, np. części zamiennych czy małych akcesoriów do rozmaitych urządzeń. Co równie ważne, używane półki mogą być wykonane w różny sposób. Podstawowym rodzajem są półki metalowe lub zrobione z płyty drewnopochodnej. Możliwe jest jednak również stosowanie półek skośnych, które ułatwiają pobieranie niewielkich przedmiotów składowanych w dodatkowych pojemnikach, np. śrub czy wkrętów. Dostępne są również regały, w których zamiast półek są zamontowane odpowiednie przegródki, wysuwane szuflady lub kosze. Przy przechowywaniu wyjątkowo delikatnych przedmiotów regały mogą być wyposażone nawet w specjalne elastyczne szczotki zabezpieczające element przed uszkodzeniem czy odkształceniem.
Mniejsze rozmiary oraz możliwe maksymalne obciążenie regałów magazynowych przeznaczonych do sklepów oznacza, że wymagania co do ich montażu i obsługi są nieco niższe. W wielu przypadkach regały tego typu nie muszą być dodatkowo mocowane do podłogi ani ścian, co ułatwia zmianę aranżacji pomieszczenia magazynowego i elastyczne dopasowanie go do bieżących potrzeb. Wśród popularnych regałów wybieranych do sklepów znajdują się zarówno modele skręcane, przeznaczone do mniejszych obciążeń, jak i tzw. bezśrubowe, np. zaczepowe, zazwyczaj o większej nośności.
Zdecydowana większość magazynowych regałów półkowych przeznaczonych do placówek handlowych ma konstrukcję modułową, co umożliwia dość swobodny wybór zarówno ilości potrzebnych półek, jak i odstępów między nimi. Szerokie są także możliwości dostosowywania kształtu regałów do wymiarów pomieszczeń magazynowych, co ma szczególnie duże znaczenie w mniejszych sklepach.
Warto pamiętać, że przy doborze odpowiednich dla konkretnego sklepu regałów istotne są podawane przez producenta parametry określające obciążalność pojedynczych półek oraz całego regału. Przekroczenie tych poziomów może prowadzić do zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu regału oraz dla składowanych na nim towarów. Każdy regał magazynowy powinien być ustawiony na równym i stabilnym podłożu o właściwej nośności. Nie wolno zapominać o właściwym wypoziomowaniu całości, a także, jeśli istnieje taka potrzeba, o kotwieniu regału do ściany co pozwoli na ograniczenie niebezpieczeństwa jego przewrócenia się.