Dłużycą nazywa się ponadgabarytowe materiały (zazwyczaj ponad dwumetrowe), które przy magazynowaniu sprawiają spore problemy. Przykładem mogą być: rury, profile aluminiowe, drewno konstrukcyjne czy blachy. Nie da się ich składować tak jak np. jednostki paletowe. Mają one różne masy i formy, są niestabilne, nie można ich piętrzyć. Dlatego wymagają między innymi składowania na specjalnych regałach.
Regały wspornikowe
Regały wspornikowe to regały, których używa się przy magazynowaniu dłużyc. Mają one niezwykle stabilną konstrukcję, która jest gotowa znieść ogromne obciążenia. Aby regał wspornikowy był bezpieczny, musi być profesjonalnie i fachowo zamontowany. Regały do dłużyc są zawsze projektowane przy uwzględnieniu kilku czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj składowanego materiału i pojemność magazynu. Magazyn z regałami wspornikowymi oczywiście musi zapewniać dobrą przepustowość, a przede wszystkim – bezpieczeństwo i higienę pracy. Zaprojektowanie magazynu dłużycowego zazwyczaj zlecane jest specjalistom z branży, którzy potrafią zaproponować regały odpowiedniego producenta, ustawić je w magazynie tak, by był jak najbardziej wydajny, fachowo je zamontować, a do tego przeszkolić pracowników, jak bezpiecznie poruszać się po magazynie.
Budowa regału wspornikowego
Regały wspornikowe zbudowane są ze słupów nośnych oraz ramion. Dzięki takiej budowie i solidnemu zamontowaniu do podłoża są w stanie udźwignąć nawet kilka ton towaru. Na tego typu regale ładunek umieszcza się zazwyczaj po obu stronach osi, dzięki czemu są one jeszcze bardziej funkcjonalne. Regały dłużycowe od dobrych producentów w łatwy sposób można rozbudowywać i przedłużać. Są one skonstruowane tak, by szybko, wygodnie i bezpiecznie mógł je obsługiwać wózek widłowy. Regały dłużycowe można montować w magazynach i na zewnątrz, w tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu towaru na regale przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.