Regały magazynowe, zwłaszcza w magazynach z dużą rotacją towarów, są narażone na uszkodzenia. Najczęściej w regał uderza wózek widłowy – dlatego tak ważne jest uczulanie pracowników na wrażliwość regałów oraz wdrażanie odpowiednich szkoleń. Czy uszkodzony regał można naprawić?
Doświadczeni fachowcy
Specjalistyczna naprawa regałów magazynowych jest możliwa, pod warunkiem, że zlecimy ją wykwalifikowanym fachowcom. Absolutnie nie wolno naprawiać regałów na własną rękę, gdyż grozi to tragedią. Mocne uderzenie wózkiem widłowym, którego efektów nie widać na pierwszy rzut oka, może prowadzić do uszkodzeń, które zaowocują zawaleniem się regału. Dlatego wszelkie incydenty z wózkami należy zgłaszać specjalistom, którzy przyjadą do magazynu, dokonają odpowiednich pomiarów i określą, czy regał rzeczywiście wymaga naprawy. Jeśli tak się stanie, naprawa musi być przeprowadzona w ściśle określony sposób. Specjaliści wiedzą, które części należy wymienić na nowe, a które elementy wzmocnić dedykowanymi do tego celu plombami. Poinformują nas też, jeśli naprawa regału nie jest możliwa i jedynym wyjściem jest jego wymiana na nowy. Źle naprawiony regał może nie przejść okresowej kontroli, a przedsiębiorca może mieć z jego powody problemy.
Wymiana regału czy naprawa?
Czy zamiast zlecania oględzin regału i jego naprawy, nie lepiej po prostu wymienić go na nowy? Nie, jeśli fachowiec stwierdzi, że da się go bezpiecznie naprawić. Usługa ta jest o wiele mniej kosztowna niż zakup nowego regału. Przedsiębiorca, który pracuje z dobrą firmą montującą i serwisującą regały, może liczyć na szybki przyjazd fachowców i naprawę w kilka do kilkunastu godzin. Zamówienie nowego regału, jego dostawa i montaż trwałyby też dłużej. Warto pamiętać o tym, że na trwałość regału wpływa też sposób jego użytkowania. Jeśli pracownicy robią to źle, nowy regał za jakiś czas również będzie wymagał naprawy. Warto więc przy okazji naprawy zapytać fachowca, czy nie należy zmienić czegoś w procedurach magazynowych.