Każdy magazyn chce maksymalnie wykorzystywać swoją powierzchnię. W wysokich obiektach stawia się zazwyczaj na regały wysokiego składowania. Pozwalają one na składowanie towaru piętrowo, dzięki czemu mieści się go w hali jeszcze więcej. Jak one wyglądają? Sprawdźmy!
Charakterystyka regałów
Regały wysokiego składowania się naprawdę bardzo wysokie, mogą mieć nawet kilkanaście metrów. Wysokość i szerokość poszczególnych półek zależna jest od rodzaju składowanego na nich towaru. Bardzo często regały wysokiego składowania znajdują zastosowanie przy przechowywaniu towarów na paletach. Do ich produkcji używa się stalowych słupów, niskowęglowej stali i płyt wiórowych albo metalowych. Konstrukcja regału sprawia, że jest on w stanie udźwignąć ogromne obciążenia. Regały cechują się też zwiększoną odpornością na uszkodzenia wewnętrzne. Są bardzo stabilne, a piętrowe składowanie ładunku jest na nich bezpieczne, wygodne i przede wszystkim – oszczędza miejsce na podłodze. Regały wysokiego składowania mają bardzo proste konstrukcje, które ułatwiają odnalezienie ewentualnych uszkodzeń. Wymagają one specjalnego rodzaju montażu, a pracować przy nich powinny osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia. Regały wymagają też regularnych przeglądów.
Budowa regału
Jak już było wspomniane, konstrukcja regału wysokiego składowania nie jest skomplikowana. Modele od różnych producentów różnią się od siebie, lecz zazwyczaj ich budowa wygląda podobnie. Bazą jest rama, która opiera się na czterech słupach, zakończonych specjalnymi stopami. Na słupie znajduje się ochraniacz. Tylne części regału często wyposażone są w specjalne ścianki, które zabezpieczają towar znajdujący się najwyżej. Regały wysokiego składowania dodatkowo wyposażone są w specjalne belki, które wzmacniają konstrukcję i pełnią funkcję ochronną dla towaru. Budowa regału jest stabilna i bezpieczna, lecz jednocześnie umożliwia łatwy dostęp do składowanych towarów. Regały są oczywiście przystosowane do obsługi przez wózek widłowy i podnośniki.