Organizacja dużej przestrzeni, w której przechowuje się ładunki, paczki czy towary gotowe do sprzedaży wymaga odpowiedniego umeblowania. Jednym z najlepszych rozwiązań są metalowe regały, które dzięki dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie szkodliwych substancji uznawane są najtrwalsze. Dzięki możliwości indywidualnego dostosowania montażu do potrzeb są też najbardziej praktyczne.
Do przechowywania ciężkich i dużych paczek, palet lub niewymiarowych przedmiotów potrzebne są wytrzymałe i dobrze skonstruowane meble. Jeśli szukamy czegoś, co pomoże uporządkować artykuły jak pręty, rury, listwy, konieczny jest zupełnie inaczej zbudowany regał niż gdy musimy zapanować nad pudłami i pojedynczymi przedmiotami. Korzystając z usług firm montujących tego typu konstrukcje, można zapewnić sobie fachowe doradztwo, pomoc w wyborze najlepszego modelu, serwis i regularne przeglądy.
Jakie regały wybrać?
Wchodząc do dużych sklepów branżowych, hurtowni czy punktów gastronomicznych, widzimy regały, które umożliwiają zapanowanie nad dużą ilością różnych przedmiotów i artykułów. Regały magazynowe zazwyczaj różnią się od siebie, dlatego przed kupnem tego elementu wyposażenia, warto przeanalizować potrzeby i kilka czynników, które ułatwią wybór najlepszego typu. Przede wszystkim należy zastanowić się, jak duży regał będzie potrzebny, czy w pomieszczeniu jest wysoki, czy niski strop, czy mają sięgać do samego sufitu, czy niekoniecznie. W zależności od tego co mamy przechowywać, dobrze jest oszacować obciążenie, jakie będzie oddziaływać na strukturę mebla. Zbyt ciężkie paczki mogą wyginać i odkształcać elementy konstrukcji. Ważnym czynnikiem jest również obecność półek, ile ma ich być i jak powinny być rozstawione, aby pomieścić wszystko, co ma być na nich układane. Istotną decyzją jest również to, z jakiego materiału mają być wykonane. Najpopularniejsze są regały z metalu, które są jednymi z najbardziej wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Można wybrać regały dynamiczne, czyli takie, które można przesuwać, ułatwiając sobie dostęp do składowanych rzeczy. Ewentualnie automatyczne, gdzie ruchome są tylko wewnętrzne części całej konstrukcji. Najszersze zastosowanie i najczęściej wybierane są natomiast regały statyczne, które montowane są na stałe w danym pomieszczeniu.
Rodzaje regałów i ich zastosowanie
Wśród stałych regałów możemy wybierać różne typy konstrukcji, które ułatwiają przechowywanie konkretnych ładunków. Do wyboru są regały ramowe lub wspornikowe. Te drugie wykorzystuje się do wygodnego przechowywania długich przedmiotów przekraczających standardową długość półek. Znajdą zastosowanie w przemyśle metalurgicznym do składowania: rur, prętów, profili, blachy, a także drzewnym do: desek, pni, tarcicy. Dostęp do nich jest z jednej strony i nie ma tu słupów nośnych. Regały ramowe, czyli te o regularnej konstrukcji ze słupami i belkami poprzecznymi, zapewniają obustronny dostęp i można wyróżnić:
- regały półkowe- te widzimy najczęściej w magazynach, halach produkcyjnych, hurtowniach, biurach, można na nich przechowywać średniej wielkości pojedyncze lub pakowane w opakowania zbiorcze artykuły;
- regały paletowe- bez półek do przechowywania towaru składowanego na paletach, są dodatkowo wspomagane i zbudowane z grubszych profili, obsługuje się je za pomocą wózków widłowych w firmach transportowych, przeładunkowych, magazynach.
Montaż regałów wysokiego składowania wymaga wykorzystania do tego odpowiedniego sprzętu, aby konstrukcja była bezpieczna, dlatego lepiej zlecić go profesjonalistom.