W hali magazynowej istotną rolę odgrywa właściwa organizacja przestrzeni. Dzięki temu łatwo można odnaleźć ładunek. Kluczową rolę w prawidłowym i bezpiecznym składowaniu materiałów, odgrywają odpowiednio dobrane regały magazynowe. Dzięki nim możliwe jest prawidłowe rozmieszczeni większej ilości towaru w przemyślany sposób. To ważne nie tylko przez wzgląd na kwestie praktyczne, ale również prawne. Otóż Bezpieczeństwo i Higiena Pracy, wymuszają na pracodawcy zadbanie o właściwą organizację wszystkich procesów, w tym również i magazynowania. Regały magazynowe mogą się od siebie różnić materiałem, z których są wykonane, jak i typem konstrukcji. Jeżeli chodzi o materiał najpopularniejszym typem są obecnie regały metalowe. Konstrukcyjnie możemy podzielić je na statyczne, dynamiczne oraz specjalizowane.
Charakterystyka konstrukcji regałów
Regały statyczne to takie, których elementy nośne nie zmieniają swojego położenia w procesie składowania ładunków. Zbudowane są z pionowych słupów, które tworzą tak zwany ciąg regałowy. Towary składuje się na elementach poziomych: trawersach lub wspornikach. Regały statyczne dzielą się na kilka rodzajów. Otóż wyróżniamy: regały ramowe, bezpółkowe, półkowe i przepływowe. Regały dynamiczne natomiast to urządzenia, w których podpory nośne przesuwają się po podłożu lub torowisku. W tego typu regałach podpory nośne wyposażone są w elementy jezdne, które umożliwiają przemieszczanie się regału po podłożu. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować korytarze transportowe i maksymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową. Ostatnim typem konstrukcyjnym, o którym warto wspomnieć, są regały specjalizowane. W ich przypadku konstrukcja nośna jest nieruchoma, natomiast poszczególne gniazda ładunkowe lub ich grupy przemieszczają się wewnątrz takiego urządzenia.
Dlaczego regały metalowe?
Obecnie na rynku bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się regały magazynowe metalowe. Ma na to wpływ fakty, że cechuje je bardzo duża trwałość wykonania. Takie półki są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wiele uszkodzeń chemicznych. Ponadto bardzo dobrze znoszą wilgoć, dzięki wykorzystaniu opowie nich zabezpieczeń. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku półek metalowych możliwe jest łatwe utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości.