Zagospodarowanie przestrzeni magazynowej polega na odpowiednim rozmieszczeniu wszystkich elementów wyposażenia, w tym przede wszystkim systemów składowania, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, sprawny przepływ towarów i wysoki poziom bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo i funkcjonalność przede wszystkim
Podczas aranżowania przestrzeni magazynowej trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, w tym przede wszystkim:
- powierzchnię magazynu,
- rodzaj magazynu,
- ilość i rodzaj przechowywanego towaru,
- specyfikę transportu wewnętrznego,
- sposób rozmieszczania składowanych ładunków,
- liczbę pracowników.
Po uwzględnieniu tych czynników można przejść do projektowania, a następnie wyposażenia magazynu, stawiając sobie za cel funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Funkcjonalność magazynu wyraża się w łatwym dostępie do przechowywanych towarów, odpowiednim podziale organizacyjnym przestrzeni magazynowej na poszczególne strefy (m.in. strefa załadunku, składowania, kompletacji, wysyłki itd.). Ma to swoje przełożenie na wydajność i sprawność codziennej pracy w magazynie.
Bardzo ważne jest, aby magazyn był zorganizowany zgodnie z przepisami BHP. Szczególne wymogi bezpieczeństwa obowiązują w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz w przypadku przechowywania towarów niebezpiecznych.
Wyposażenie przestrzeni magazynowej
Mając plan zagospodarowania przestrzeni magazynowej, można przejść do wyposażenia jej w regały o odpowiednim ustawieniu. Pamiętaj, że montaż regałów magazynowych powinien być przeprowadzony przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem. W przypadku zadań z tego zakresu zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy. Zapewniamy też fachowe doradztwo z zakresu zagospodarowania przestrzeni magazynowej.